Now Reading
Blackout czyli brak prądu – co robić?  

Blackout czyli brak prądu – co robić?  

Brak prądu

 Rozległe awarie sieci energetycznych, a tym samym brak prądu w gniazdku to rzeczywiste ryzyko, z którym trzeba się liczyć. Blackout to słowo, które od kilku miesięcy do czerwoności rozgrzewa media. Rządy znaczących europejskich państw: Austrii, Niemiec, Hiszpanii oraz Szwajcarii już od kilku miesięcy ostrzegają przed długotrwałymi trudnościami w dostępie do prądu i uczą obywateli, jak przygotować się na tę okoliczność. Awaria sieci lub po prostu niewystarczająca ilość produkowanej mocy to jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla infrastruktury krytycznej kraju. Nawet kilkugodzinny brak prądu dezorganizuje pracę ważnych jednostek, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz pogarsza warunki życia ludności.

Najczęstsze przyczyny braku prądu

Nagłe przerwy w dostawie prądu mogą być zatem prawdziwie frustrujące i powodować różne problemy. Przyczyną przerw w dostawie prądu najczęściej są:

– niebezpieczne i skrajne warunki atmosferyczne częste z powodu fal upałów, burz zimowych, obfitych opadów deszczu, gradobicia i innych klęsk żywiołowych, takich jak trzęsienia ziemi, huragany i tornada.

– wyłączenie elektrowni

– awarie sieci

– wyłączenie linii przesyłowych

Ważne jest, aby wiedzieć, jak przygotować się na długotrwałą przerwę w dostawie prądu. Poniższe informacje zawierają wskazówki, co należy zrobić przed, w trakcie i po przerwie w dostawie prądu.

Jak się przygotować na blackout

Zanim nastąpi brak prądu:

1. Zbuduj lub kup zestaw gotowości awaryjnej, zawierający latarkę, baterie, gotówkę i środki pierwszej pomocy.

2. Upewnij się, że masz alternatywne metody ładowania telefonu lub innego urządzenia, które wymaga zasilania. Radio / latarka / ładowarka do telefonu zasilane korbką lub energią słoneczną jest dobrą alternatywą dla tych zasilanych bateriami.

3. Zawsze miej naładowany telefon komórkowy i zapas baterii pod ręką.

4. Zakup odpowiednio wcześniej zasilacze awaryjne UPS -i jeśli masz miejsce na przechowywanie i uruchomienie – agregat prądotwórczy,

5. Dowiedz się gdzie znajduje się dźwignia ręcznego zwalniania elektrycznego mechanizmu otwierania drzwi garażowych i jak ją obsługiwać.

6. Kup lód lub zamroź plastikowe pojemniki wypełnione wodą, aby pomóc utrzymać jedzenie w chłodzie podczas chwilowej przerwy w dostawie prądu.

7. Odpowiednie wcześniej zadbaj o przygotowanie zapasów żywnościowych i wody pitnej w takiej ilości by pozwoliły ci przetrwać jakiś czas. Dłuższe przerwy w dostawie prądu mogą spowodować trudności w działaniu kanalizacji, dlatego tuż po wystąpieniu awarii warto napełnić wannę lub inne dostępne duże zbiorniki wodą z kranu, która posłuży do utrzymania higieny

8. Uzupełnij apteczkę w podstawowe wyposażenie oraz w leki, których używasz a także środki higieny osobistej.

9. Zgromadź koce, śpiwory, kołdry i grube ubrania. Możesz pokusić się o zakup nagrzewnic lub kuchenek turystycznych na kartusze gazowe

10. Zadbaj o pełny zbiornik paliwa w swoim samochodzie. Stacje benzynowe wykorzystują energię elektryczną do zasilania swoich pomp. Jeśli używasz samochodu podczas przerwy w dostawie prądu do ładowania urządzeń, nie trzymaj samochodu uruchomionego w garażu, częściowo zamkniętej przestrzeni lub w pobliżu domu, może to prowadzić do zatrucia tlenkiem węgla.

11. Dowiedz się o planach awaryjnych, które zostały ustanowione w Twojej okolicy, odwiedzając lokalne strony internetowe, abyś mógł zlokalizować najbliższe schronienia dla ludności.

12. Zadbaj o zapas gotówki ponieważ przerwy w dostawie prądu oznaczają trudności w działaniu bankomatów.

13. Wyznacz w domu miejsce z niezbędną dokumentacja osobistą, przyborami do pisania oraz przygotuj wykaz telefonów alarmowych.

15. Jeśli polegasz na czymś, co jest zasilane bateriami lub zależy od zasilania, jak np. urządzenia medyczne, ustal plan awaryjny.

Brak prądu – co robić?

1. Do oświetlenia awaryjnego używaj tylko latarek lub latarni zasilanych bateriami, świece i latarnie naftowe mogą powodować pożary.

2. Zostaw jedno włączone światło (tj. włączony przełącznik), abyś wiedział, kiedy wróci zasilanie.

3. Trzymaj drzwi lodówki i zamrażarki zamknięte. Większość żywności wymagającej chłodzenia może być bezpiecznie przechowywana w zamkniętej lodówce przez kilka godzin. Nieotwarta lodówka będzie utrzymywać jedzenie w chłodzie przez około 4 godziny. Pełna zamrażarka utrzyma temperaturę przez około 48 godzin.

4. Zachowaj chłód, jeśli na zewnątrz jest gorąco. W czasie silnych upałów, gdy prąd może być wyłączony przez dłuższy czas, rozważ udanie się do kina, centrum handlowego lub „schronu chłodzącego”, który może być otwarty w Twojej społeczności. Jeśli pozostajesz w domu, przejdź na najniższy poziom domu, ponieważ chłodne powietrze opada. Noś lekkie, jasne ubrania. Pij dużo wody, nawet jeśli nie czujesz pragnienia.

5. Zakładaj warstwy ciepłej odzieży, jeśli na zewnątrz jest zimno. Nigdy nie spalaj węgla drzewnego do ogrzewania lub gotowania w pomieszczeniach.

6. Nigdy nie używaj piekarnika jako źródła ciepła. Jeśli prądu nie będzie przez dłuższy czas, zaplanuj udanie się do innego miejsca (domu krewnego lub przyjaciela, lub obiektu publicznego), w którym jest ciepło, aby się ogrzać.

7. Wyłącz lub odłącz urządzenia i inny sprzęt na wypadek chwilowego „skoku” napięcia, który może uszkodzić komputery i inne urządzenia. Rozważ dodanie zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.

 8. Używaj generatorów tylko z dala od domu i nigdy nie uruchamiaj generatora wewnątrz domu lub garażu, ani nie podłączaj go do domowej instalacji elektrycznej.

9. Unikaj niepotrzebnych podróży, zwłaszcza samochodem. Światła drogowe będą wyłączone, a drogi mogą być zatłoczone.

10. Jeśli linie elektryczne są uszkodzone, nie dotykaj ich, trzymaj rodzinę i zwierzęta z dala od nich. Zgłoś uszkodzone linie do swojego zakładu energetycznego.

Po usunięciu sytuacji kryzysowej:

1. Wyrzuć każdą żywność, która została rozmrożona / nie pozostawała w lodówce (lub lodówka była nieczynna) i ma nietypowy zapach, kolor lub konsystencję. Jeśli masz wątpliwości, zawsze bezpieczniej jest wyrzucić podejrzaną żywność.

2. Jeśli żywność w zamrażarce jest zimniejsza niż -18 i  stopni C i znajdują się na niej kryształki lodu, możesz ją ponownie zamrozić.

3. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz obawy, że leki uległy zepsuciu.

4. Uzupełnij swój zestaw awaryjny o świeże baterie, żywność w puszkach i inne zapasy, których użyłeś.

5. Aby być lepiej przygotowanym na sytuacje kryzysowe trzymaj dobrze zaopatrzone zestawy przetrwania w domu, w pracy i w samochodach.

Oto produkty, które mogą pomóc Twojej rodzinie i Tobie w przygotowaniu się na wypadek awarii lub innego zagrożenia:

  1. Zapasy żywności: konserwy, przetwory domowej roboty w słoikach oraz produkty o długiej dacie przydatności do spożycia. Należą do nich: pasztety, płatki owsiane i kukurydziane, sucharki, suszone owoce, warzywa i grzyby, orzechy, słodycze (batony, czekolada, ciastka), dżemy, konfitury i miód. Są one gotowe do skonsumowania- nie będziemy potrzebować wrzątku czy kuchenki.
  2. Turystyczna kuchenka gazowa bądź na paliwo stałe- w przypadku braku energii elektrycznej można na niej podgrzać pełnowartościową żywność konserwowaną.
  3. Plecak ewakuacyjny, w którym przechowywane są przedmioty niezbędne podczas sytuacji wymagającej opuszczenie miejsca zamieszkania. Zawartość jego powinna pozwolić na 3 dni oczekiwania na pomoc czy marszu. Sam plecak powinien być z materiału o zwiększonej odporności na wodę. Wytrzymałe materiały, wzmocnienia, wygodny system nośny- to wszystko pomoże nam podczas naszego marszu w bezpieczne miejsce.

Co powinno się znaleźć w plecaku awaryjnym?

– niezbędna do przetrwania woda pitna w ilości trzech opakowań po 1 litrze co pozwoli na racjonalne i bezpieczne jej spożytkowanie

– filtry do wody oraz tabletki do uzdatniania wody

– metalowe naczynie, które umożliwi przegotowanie wody lub podgrzanie racji żywnościowej

– baterie, akumulatory jako źródła zapasowej energii

– śpiwór i wodoodporna płachta biwakowa

– odzież zapasowa (bielizna i skarpety na zmianę, kurtka ciepła itp.)

– zapalniczka, zapałki, rozpałka, np. w postaci waty bawełnianej

– latarka i zapasowe baterie

– apteczka z podstawowym wyposażeniem

– mapa i kompas

– dobry nóż

– gwizdek ratunkowy i lusterko sygnałowe

Lista przedmiotów niezbędnych i pomocnych w sytuacji kryzysowej  jest całkiem długa i zapewne dla wielu niewystarczająca. Odpowiednie wcześniej przemyślana pomoże nam w miarę komfortowo przejść przez tak trudny czas jakim jest długoterminowy brak prądu.  

Podsumowując, problem z brakiem prądu może pojawić się latem a także zimą. Każdy w domu chce mieć latem najchłodniej zaś zimą odwrotnie. Codziennie używamy setek tysięcy urządzeń, które pobierają prąd, głównie w dzień. Należy pamiętać, że nie powinniśmy dbać o zabezpieczenia, gdy już coś się wydarzy a myśleć o nich zawczasu, zanim znajdziemy się w trudnym dla nas położeniu.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Scroll To Top