Czy należy w szczególny sposób skupić się na przygotowaniu auta na jesień i zimę? Tak! To najtrudniejszy okres dla naszego auta, które jest wystawione na działanie mrozu, większej ilości wilgoci, śniegu czy soli. Gdy zaczyna wkradać się październik, wiesz, że chłodniejsza pogoda jest już w drodze.
Potraktuj sezon jesienny jako czas na przygotowanie samochodu do ostrego chłodu, który przynosi zima. Zimna pogoda utrudnia utrzymanie przyczepności oponom i sprawia, że przednia szyba jest bardziej bezbronna wobec pęknięć. Co możesz zrobić, aby przygotować swój pojazd na spadek temperatury?
Przygotowanie auta na jesień i zimę – kluczowe wskazówki:
1. Umyj nadwozie
Przed sezonem zimowym warto udać się na kompleksowe mycie samochodu, najlepiej na myjni ręcznej. Usuniemy w ten sposób wszelkie zabrudzenia, które mogłyby później zatrzymywać wodę i doprowadzać do jej zamarzania. Kolejna sprawą jest zabezpieczenie wszelkich dostrzeżonych uszkodzeń lakieru. Po dogłębnym umyciu całego nadwozia należy je wysuszyć i zabezpieczyć woskiem.
2. Sprawdź podwozie.
Podwozie używanego samochodu należy przejrzeć przed zimą, by znaleźć ewentualne ślady korozji. Do kontroli najlepiej wykorzystać kanał, dzięki któremu będziemy mieli dogodny dostęp do całego podwozia. Można skorzystać z darmowych najazdów przy stacjach benzynowych. Najwięcej uwagi należy poświęcić elementom nośnym, zawieszeniu oraz przewodom hamulcowym i paliwowym. Wszelkie oznaki gnicia najlepiej wyeliminować od razu, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania. Po dokładnym umyciu podwozie warto zabezpieczyć za pomocą powłoki antykorozyjnej, która odeprze atak soli drogowej oraz błota.
3. Sprawdź pasy i węże.
Szukaj pęknięć, wycieków i zużycia pasów oraz węży. Upewnij się, że nie ma żadnych oznak rozszczepienia, strzępienia lub szkliwienia. Jednym z głównych problemów wadliwych pasów i węży jest przegrzanie. Chociaż zwykle występuje to w lecie, może wystąpić o każdej porze roku, w tym też podczas chłodniejszych miesięcy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy z tymi elementami samochodu, to powinieneś zabrać swój pojazd do lokalnego mechanika.
4. Sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych.
Przed sezonem zimowym musimy skontrolować lub wymienić płyny eksploatacyjne. Należą do nich: płyny do spryskiwaczy, płyny przekładniowe, płyn chłodzący, płyny hamulcowe i płyny do wspomagania kierownicy. Wszystkie są bardzo ważne dla zapewnienia sprawności twojego auta. Płyn do spryskiwaczy jest ważny dla zachowania widoczności. Płyn przekładniowy jest ważny dla chłodzenia. Płyn chłodniczy reguluje temperaturę silnika, natomiast płyn hamulcowy służy jako środek smarny, zapobiegający korozji. Płyn do wspomagania kierownicy jest kluczowy dla obsługi pojazdu. Warto zadbać o pełny bak, gdyż w pustych zbiornikach aut, które są nie używane przez długi czas, może gromadzić się wilgoć. To bardzo szybko prowadzi do pojawienia się rdzy. Należy również pamiętać o użyciu dodatku stabilizującego, który zapobiega rozkładowi paliwa, a także absorbuje wodę, która może się w nim znajdować. Dzięki temu zbiornik jest lepiej chroniony.
5. Sprawdź opony.
Opony to jedyny punkt styku samochodu z asfaltem. Od ich jakości i stanu, zależy jak dużo przyczepności uda ci się uzyskać w trudnych warunkach. Sprawdź bieżnik, ciśnienie i ogólny stan opon. Upewnij się, że w oponach znajduje się odpowiednia ilość powietrza. Utrzymywanie właściwego ciśnienia w oponach jest bardzo ważna, ponieważ w niskich temperaturach opony szybko tracą powietrze. Wymień opony na zimowe. Zastanów się, czy mieszkasz w miejscu, w którym potrzebujesz innych zabezpieczeń np. łańcuchów na opony. W przypadku gdy planujesz wyjazd w góry obowiązkowo zaopatrz się w nie.
6. Przygotuj się na zimną pogodę.
Utknięcie na poboczu drogi o każdej porze roku nie jest przyjemne. Gdy pogoda staje się chłodniejsza, musisz być przygotowany na wypadek awarii na drodze. Bądź przygotowany, gdyby taka sytuacja miała miejsce. Oprócz koniecznych elementów wyposażenia takich jak trójkąt ostrzegawczy wyposaż swój pojazd w następujące przedmioty: nieprzemakalne rękawice robocze, skrobaczkę do lodu, odmrażacz do szyb, koc termiczny, apteczkę pierwszej pomocy, kable rozruchowe, linkę holowniczą latarkę czołową do prac o zmroku. W okresie zimowym warto zamienić tekstylne dywaniki na gumowe znacznie lepiej radzące sobie ze śniegiem, błotem i wilgocią.
7. Sprawdź olej.
Wymieniaj olej zgodnie z zalecaną częstotliwością wymiany. Zapoznaj się z instrukcją obsługi swojego samochodu, aby ustalić zalecany okres wymiany oleju, ponieważ może się on różnić w zależności od producenta i sposobu jazdy. Jeśli Twój samochód posiada system monitorowania oleju, możesz użyć tego urządzenia jako wskazówki. Olej wymieniaj w punkcie wymiany olejów samochodowych.
8. Sprawdź system grzewczy w twoim aucie.
Sprawdź, aby upewnić się, że ten system działa prawidłowo. Upewnij się, że odmrażacz działa, jazda z zamarzniętymi lub zamglonymi szybami, lusterkami jest nierozsądna i niebezpieczna. Jeśli któryś z tych elementów wymaga naprawy, zaprowadź swój pojazd do lokalnego warsztatu samochodowego i usuń usterkę.
9. Sprawdź hamulce.
Hamulce są kluczowe dla bezpiecznej jazdy. Zimna pogoda potęguje problemy z hamulcami, ponieważ drogi mogą stać się śliskie od śniegu i lodu. Słuchaj nietypowych odgłosów, które mogą wskazywać na uszkodzone klocki hamulcowe.
10. Zainstaluj maty podłogowe na każdą pogodę.
Rozważ zainwestowanie w maty podłogowe na każdą pogodę. Maty te są trwałe i chronią podłogę samochodu przed wodą, śniegiem, brudem i zanieczyszczeniami. Maty te będą nawet osłaniać Twój samochód przed plamami i rozlanym płynem. Możesz używać ich przez cały rok, nie tylko w chłodniejszych miesiącach.
11. Sprawdź stan żarówek, lamp, wycieraczek i szyb w samochodzie
Sprawdź, czy wszystkie światła, w tym reflektory, światła tylne, światła hamowania i migające oraz mgielne działają jak należy i są prawidłowo ustawione. W razie potrzeby wymień uszkodzoną lub przepaloną żarówkę. Światła te zapewniają, że inni kierowcy widzą Cię na drodze, nawet przy złej pogodzie lub w innych warunkach, w których widoczność jest ograniczona. Umyj szyby z tłustego nalotu samochodowym płynem do szyb. Przydatna może się okazać glinka lakiernicza. Upewnij się czy pióra wycieraczek nie pozostawiają smug.
12. Sprawdź akumulator i elektrykę.
Jednym z najczęstszych winowajców jesiennych i zimowych niepowodzeń jest akumulator. Ma on kluczowe znaczenie dla uruchomienia pojazdu. Słaba kondycja akumulatora uniemożliwi nam poranny rozruch silnika na mrozie, zwłaszcza w przypadku silników diesla. Często wynika ona ze złego stanu świec żarowych, zapchanego filtra lub nadmiernego zużycia akumulatora. Stan akumulatora możemy zbadać za pomocą miernika. Sprawdź, czy akumulator jest naładowany i czy nie ma śladów korozji. Najlepiej jednak udać się do warsztatu samochodowego, koszty badania są niewielkie, często darmowe. Jeśli akumulator jest zużyty najlepiej wymienić na nowy.
13. Zakonserwuj uszczelki w drzwiach
Dostępny w sprayu, sztyfcie lub płynie środek do konserwacji uszczelek samochodowych zapobiegnie przymarzaniu drzwi. Warto go zastosować także przy klapie bagażnika.
14. Zaopatrz się w pokrowiec na auto
Pokrowiec stanowi najlepsze zabezpieczenie auta przed śniegiem i lodem (poza oczywiście garażem). Chroni wszystkie szyby oraz wszystkie zamki. Używając go nie trzeba tracić czasu nie tylko na usuwanie lodu, ale i na usuwanie śniegu z karoserii. Najtańsze a całkiem skuteczne plandeki wykonane są z mocnego poliestru i są dość cienkie.
15. Nie pozostawiaj auta na całą zimę w bezruchu.
Warto co jakiś czas auto przepchnąć – w wersji minimum lub przejechać kilkanaście kilometrów przy ładnej pogodzie Zapobiegnie to deformacji opon i choć trochę rozrusza podzespoły. Pozostawienie auta w zamkniętym garażu bez odpowiedniego przygotowania samochodu do zimowania jest dużym błędem.
Dbając o to by auto było dobrze przygotowane na jesień i zimę dajesz sobie i swoim bliskim gwarancję bezpieczeństwa podczas poruszania się nim po drogach. Często oszczędzasz również czas i pieniądze. Auto nieprzygotowane do właściwej eksploatacji podczas trudnych warunków jesiennych a tym bardziej zimowych stwarza zagrożenie na drodze nie tylko dla ciebie i twojej rodziny a wszystkich uczestników ruchu drogowego.