Czy Twoja równowaga między życiem zawodowym a prywatnym przypomina ciągły cykl: jesz, śpisz, pracujesz, powtarzasz? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Z badania przeprowadzonego przez The Mental Health Foundation wynika, że ponad 40% pracowników ma wrażenie, że z powodu pracy zaniedbuje inne aspekty swojego życia. Sugerują oni, że rosnące wymagania kultury pracy są „być może największym i najpilniejszym wyzwaniem dla zdrowia psychicznego całej populacji”.
Zebraliśmy listę wskazówek, które pomogą w utrzymaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Chociaż możesz nie odczuć korzyści od razu, jest to pierwszy krok do osiągnięcia harmonii między życiem zawodowym i domowym.
Znajdź czas, aby wygospodarować czas
Pierwszym krokiem do poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym jest przeanalizowanie swojego codziennego życia. Czy każdego dnia pracujesz w nadgodzinach? Oceń, ile czasu poświęcasz na pracę, a ile na siebie. Jeśli wolisz zapisywać rzeczy na papierze, kup planer, jeśli nie, możesz po prostu skorzystać z narzędzia online, w sieci jest mnóstwo darmowych zasobów. Na tej podstawie ustal sobie godziny osobiste i godziny pracy i trzymaj się ich. Postaraj się, aby ostatnie 20 minut dnia pracy było zarezerwowane na wysłanie e-maili i dokończenie wszystkich zadań, które pozostały Ci do wykonania przed wyjściem.
Równowaga a ustalanie priorytetów zadań
Teraz, gdy już zaplanowałeś swój dzień, czas zacząć ustalać priorytety i organizować swój harmonogram. Zacznij od spisania wszystkich swoich zadań i pogrupowania ich na:
- Pilne i ważne
- Ważne, ale nie pilne
- Pilne, ale nieważne
- Ani pilne, ani ważne

W ten sposób będziesz w stanie wykonać ważne zadania na czas i nie będziesz miał nic pilnego na głowie, gdy będziesz kończył dzień. Czasami łatwiej jest sporządzić tabelę, aby wizualizować swoje codzienne zadania. Spróbuj, a Twoje zmartwienia staną się łatwiejsze do opanowania.
Zoptymalizuj swój dzień pracy
Teraz możesz zająć się organizacją swojego dnia. Aby to zrobić, musisz zrozumieć, jak wygląda Twój szczytowy i dolny punkt dnia. Czy jesteś typem porannej osoby? A może lepiej pracuje Ci się po obfitym lunchu? Zrozumienie, w jaki sposób pracujesz najlepiej, pomoże Ci optymalnie zorganizować swój dzień. Jeśli masz tendencję do najlepszej pracy z samego rana, zorganizuj swój dzień tak, aby pilne i ważne zadania znalazły się w nim przed obiadem. Każdy człowiek jest inny, więc dopasuj swoje codzienne zadania do siebie.
Wyobraź sobie swój idealny dzień. Zastanów się nad niektórymi najważniejszymi jego elementami. Co naprawdę lubisz robić? Dlaczego nie spróbować włączyć tego do swojego dnia pracy? Jeśli lubisz być aktywny, spróbuj odpowiadać na e-maile na bieżni. Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, wyjdź z telefonem na spacer lub do lokalnego parku.
Czas wolny ≠ czas do dyspozycji
Po zakończeniu pracy i powrocie do domu zmuś się do rozłączenia i wyłączenia wszelkich powiadomień z pracy. Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że wraz ze wzrostem tygodniowego czasu pracy wzrasta poczucie nieszczęścia. Bądź ze sobą szczery: czy odpisujesz na służbowe e-maile, leżąc na kanapie w domu i oglądając telewizję? To się nie liczy jako czas dla siebie więc zostaw to na jutro. Nie staraj się osiągnąć postępu w pracy kosztem niezbędnego czasu wolnego – robienie przerw jest ważne.
Wreszcie pamiętaj, że czas wolny nie oznacza czasu dostępnego. Możesz powiedzieć NIE. To, że w Twoim kalendarzu czwartkowy wieczór jest pusty, nie oznacza, że musisz się zgodzić, gdy ktoś zaprosi Cię tego wieczoru na wyjście na miasto. Nie oznacza to również, że powinieneś wykorzystać ten czas na nadrobienie zaległości w pracy. Jak mówił Alan Cohen – Jest cnota w pracy i jest cnota w odpoczynku. Łatwo jest czuć się zobowiązanym do wypełniania wolnego czasu czymkolwiek i czymkolwiek, ale ważne jest, aby pamiętać, że można odrzucić zaproszenia tylko dlatego, że chce się mieć czas dla siebie. Wolny czas może być właśnie taki – wolny.
Podziel się z nami swoimi pomysłami i pomóż innym pozbyć się stresu.