Now Reading
Zawieranie umów na odległość

Zawieranie umów na odległość

umowa na odległość - Szybkoo Prawo

Zawieranie umów na odległość – kiedyś rzadko spotykana praktyka, dziś to już norma. Pandemia, postępująca rewolucja technologiczna a także kwestie ekonomiczne sprawiają, że interakcje między ludźmi zmieniają swoją formę. O ile kilka lat temu zdecydowana większość umów była zawierana bezpośrednio, w obecnych czasach zawieranie umów na odległość stało się na tyle powszechne, że większość z nas taką umową wielokrotnie zawarła. Począwszy od zakupów w Internecie, poprzez wszelkiego rodzaju subskrypcje, aż po zawieranie umów dotyczących dostaw gazu czy prądu – wszystkie te aktywności są prawnie obowiązujące mimo faktu, że obie strony nigdy się osobiście nie spotkały.

Zawieranie umów na odległość – przepisy prawne

Umową zawartą na odległość w świetle ustawy z dn. 30 maja 2014r. o prawach konsumenta nazywamy umowę zawartą z konsumentem w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej obecności fizycznej stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie.

Zgodnie z art. 12 ustawy o prawach konsumenta najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową na odległość przedsiębiorca ma obowiązek poinformować konsumenta w sposób jasny i zrozumiały m.in. o głównych cechach produktu, swoich danych identyfikujących (nazwa firmy, NIP, siedziba, adres e-mail, tel. kontaktowy), cenie, sposobie i terminie zapłaty, sposobie i terminie spełnienia świadczenia, sposobie wykonania prawa odstąpienia od umowy, kosztach zwrotu itp.

Zawieranie umów na odległość przez telefon


Rodzajem umów zawieranych na odległość są umowy zawierane przez telefon. Co warto wiedzieć przed zwarciem takiej umowy?
1. Jeżeli kontaktuje się z Tobą przedsiębiorca w celu sprzedania Ci jakiejś usługi, produktu to ma obowiązek na początku rozmowy poinformować Cię o tym oraz podać swoje dane identyfikacyjne
2. Treść proponowanej umowy przez telefon musi zostać potwierdzona na papierze lub innym trwałym środku, a Twoje oświadczenie o zawarciu umowy jest ważne, dopiero gdy zostanie utrwalone na papierze lub np. w formie wiadomości e-mail.
Przykład: dzwoni do Ciebie sprzedawca, który chce sprzedać Ci nowy telefon, uzgadniacie wysokość raty i abonamentu i zgadzasz się z przedstawionymi warunkami. Pamiętaj, twoje oświadczenie z akceptacją warunków oferty jest ważne, dopiero kiedy otrzymasz np. w formie e-mail postanowienia umowy i je wyraźnie zaakceptujesz np. wysyłając skan umowy z podpisem, wiadomość e-mail z wyraźną akceptacją warunków oferty itp. Tego typu praktyka zabezpiecza interesy osób stron i znacznie uprasza osiągnięcie porozumienia w przypadku wystąpienia sporu na etapie negocjacji przedsądowych lub na sali sądowej.
3. Możesz odstąpić od umowy zawartej na odległość w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów.
4. W przypadku odstąpienia od umowy zawartej na odległość umowę uważa się za niezawartą. Przedsiębiorca ma obowiązek zwrócić konsumentowi, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy.


Zawieranie umów na odległość – jak odstąpić od umowy zawartej na odległość?


Najprościej, jeśli wykorzystasz formularz odstąpienia otrzymany od drugiej strony umowy. Możesz też złożyć oświadczenie o odstąpieniu. Pamiętaj, aby zachować pisemną formę odstąpienia i zachować dowód poinformowania drugiej strony (kopię wiadomości email, potwierdzenie nadania listu poleconego) na wypadek zakwestionowania odstąpienia od zawartej umowy i ewentualnego sporu sądowego.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Scroll To Top